Miasta Gospodarze

PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Poznaj Lubelskie

Region lubelski, położony we Wschodniej Polsce, przy granicy z Ukrainą i Białorusią, zaskakuje wielokulturowym bogactwem przeszłości , a także otwartością i gościnnością swoich mieszkańców. Każdy gość, turysta odwiedzający Lubelskie może liczyć u nas na dobre przyjęcie, ciekawy pobyt i wypoczynek bez nudy. Zapraszamy do niezwykłego świata przyrody i historii, połączonego z aktywnym wypoczynkiem, miejskim zwiedzaniem i smakowaniem lubelskich kulinariów.

Lubelskie to naturalne piękno krajobrazu i bogactwo przyrodnicze, które przyciąga do nas coraz liczniejszych turystów z wielkomiejskich i przemysłowych aglomeracji. Nasze Powiśle, Roztocze Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Puszcza Solska, Lasy Janowskie, Polesie z Poleskim Parkiem Narodowym czy zielona i dzika Dolina Bugu działają jak magnes na poszukujących ciszy i wytchnienia. Mogą tu, w bliskim kontakcie z naturą, odpocząćod codziennego pośpiechu i stresu, oddając się ulubionym formom aktywności. Region lubelski oferuje bowiem bardzo atrakcyjne szlaki piesze, rowerowe, kajakowe. Najlepszym przykładem jest popularny wśród turystów Wschodni Szlak Rowerowy GREEN VELO, prowadzący u nas najmniej zurbanizowanymi terenami – od Podlaskiego Przełomu Bugu i Lasów Sobiborskich po Roztocze, przez które przebiega nie mniej znany popularny Centralny Szlak Rowelowy Roztocza RoweLove Roztocze, wiodący od Kraśnika, przez Zwierzyniec aż do ukraińskiego Lwowa. Bogactwu naturalnemu towarzyszy wspaniałe dziedzictwo kulturowe, będące mozaiką wielu tradycji i religii Wschodu i Zachodu. Wśród najpopularniejszych miejsc i zabytków warto zapisać na swej trasie turystycznej: idealne renesansowe miasto Zamość, malowniczy Kazimierz Dolny nad Wisłą, Stare Miasto i Zamek w Lublinie, Górę Katedralną w Chełmie, zespół zamkowo-parkowy w Białej Podlaskiej, osadę pałacową w Puławach, magnacką rezydencję w Kozłówce, prawosławny monaster w Jabłecznej, stadninę Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, park zdrojowy w Nałęczowie. Zabytkowym walorom towarzyszy stale rozbudowywana oferta nowych produktów turystycznych, jak: rodzinne parki rozrywki i edukacji, wioski, zagrody i szlaki tematyczne, ale też festiwale, jarmarki i różnorodne wydarzenia kulturalne, organizowane niejednokrotnie w historycznych plenerach Lublina, Zamościa, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Zwierzyńca i w innych atrakcyjnych miejscach regionu.

Wypoczynkowi w Regionie Lubelskim sprzyja dobrze rozwinięta sieć hoteli, moteli, pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych, oferujących zarówno smaczną regionalną kuchnię, jak i coraz atrakcyjniejsze programy pobytu, nawiązujące niejednokrotnie do miejscowych tradycji.