PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Wioślarstwo

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – wioślarstwo

Wioślarstwo jest sportem polegającym na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie, przy użyciu siły mięśni wioślarza, używającego wioseł jako dźwigni prostej. Wioślarz siedzi plecami do kierunku ruchu łodzi. W łodzi wioślarskiej wszystkie części nośne, w tym również osie elementów ruchomych, muszą być trwale przymocowane do kadłuba łodzi, z wyjątkiem wózka, który porusza się po szynach wzdłuż osi podłużnej łodzi.  Łodzie poruszane są przy pomocy wioseł opartych w obrotowych dulkach znajdujących się na odsadniach przymocowanych do burt łodzi. Sternik w osadach ze sternikiem, w przeciwieństwie do wioślarzy, zwrócony jest twarzą w kierunku płynięcia łodzi, leżąc w części dziobowej lub siedząc z tyłu.
Obecnie regaty wioślarskie rozgrywane są na spełniających określone normy akwenach wodnych, na wytyczonych bojami torach o długości 2 km. Tory dla poszczególnych łodzi są proste i mają szerokość od 12,5 do 15,0 m. W jednym biegu wioślarskim bierze udział 6 osad1.

Wioślarstwo jest w programie igrzysk olimpijskich nieprzerwanie od 1900 r., kobiety dołączyły na igrzyskach w Montrealu w 1976 r.

Polscy wioślarze zdobyli na igrzyskach olimpijskich 19 medali, w tym 4 złote, 4 srebrne
i 11 brązowych. Mistrzami olimpijskimi byli: Tomasz Kucharski i Robert Sycz w dwójce podwójnej wagi lekkiej dwukrotnie (Sydney 2000 r., Ateny 2004 r.), Michał Jeliński, Konrad Wasilewski, Marek Kolbowicz, Adam Korol w czwórce podwójnej (Pekin 2008 r.), Natalia Madaj, Magdalena Fularczyk w dwójce podwójnej (Rio de Janeiro 2016 r.).

Kruszwica

Kruszwica nazywana jest legendarną stolicę Polski. W czasach rzymskich przebiegał tędy szlak bursztynowy. We wczesnym średniowieczu, w plemiennym państwie Goplan, strategiczna rola Kruszwicy wynikała z położenia na przeprawie przez jezioro Gopło, na szlaku, który przez Kujawy łączył Mazowsze i Wielkopolskę z Pomorzem. Mysia Wieża, niepisany symbol miasta, która wznosi się u nasady Półwyspu Rzępowskiego , jest pozostałością po zbudowanym w czasach Kazimierza Wielkiego gotyckim zamku, który był warownią na pograniczu polsko-krzyżackim, siedzibą starostów kruszwickich. Współczesna Kruszwica, teraz z dala od siedziby władzy rozwija się, rośnie i z dnia na dzień pięknieje. Każdego roku przybywają tutaj tłumy turystów, aby zwiedzić pięknie położone miasto oraz owiane tajemnicą zabytki. Jest wśród nich znana z legend o złym Popielu „Mysia Wieża”, wspaniale zachowana kolegiata romańska. W pobliżu Mysiej Wieży znajduje się małe Muzeum Archeologiczne. Ostatnio Kruszwica znana jest jako „miejsce mocy” z uwagi na występujący tutaj czakram.

Termin

25-28.07.2024