PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Tenis

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – tenis

 

Gra powstała w 1873 r. jako pomysł Anglika Waltera c. Wingfielda, który wykorzystał i uprościł niektóre elementy Cort tenis. Przepisy gry spisano po raz pierwszy w 1877 r., w większości przetrwały do dzisiaj.

Tenis był w programie igrzysk olimpijskich w latach 1896–1924, powrócił do programu w 1988 r. W Polsce Polski Związek Tenisowy powstał w 1921 r.

Kort ma kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m długości na 8,23 m (gra pojedyncza) lub 10,97 m (deble i mikst) szerokości. Dość osobliwe wymiary kortu wzięły się z tego, że w Anglii podstawową jednostką miary jest stopa i tam wymiary kortu liczone w tej jednostce. W połowie kortu zawieszona jest siatka, która powinna być tak naprężona, aby na środku jej wysokość wynosiła 91,5 cm, a przy słupkach, oddalonych od linii bocznych również o 91,5 cm, miała wysokość 1,06 m. Słupki nie mogą wystawać wyżej niż 2,5 cm ponad poziom linki siatki. Według przepisów długość rakiety (ramy i uchwytu) nie może przekraczać 73,66 cm, a jej szerokość 31,75 cm. Długość powierzchni naciągu nie może przekraczać 39,37 cm, a szerokość 29,21 cm. Jeśli chodzi o piłki tenisowe to ich średnica powinna się wahać pomiędzy 6,35 cm a 6,67 cm, a ich waga między 56,7 g a 58,5 g. Gdy piłkę zrzuci się z wysokości 2,54 m to w myśl przepisów powinna się odbijać nie wyżej niż 147,32 cm i nie niżej niż 134,62 cm.

Zamość

Renesansowe miasto – twierdza, zbudowane wg idealnej koncepcji Odrodzenia przez włoskiego architekta Bernarda Morando dla wielkiego hetmana i kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. Staromiejski zespół w obrębie obronnych murów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100 x 100 m) otoczony kamienicami z przesklepionymi podcieniami w parterze i bogatymi attykami w zwieńczeniach (w tym zespół najbogatszych kamienic ormiańskich) oraz ratuszem z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi barokowymi schodami, dobudowanymi w XVIII w. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się Ogród Zoologiczny, w którym oglądać można zwierzęta z niemal wszystkich kontynentów. Na Starym Mieście znajduje się  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w którym znajdziemy nie tylko militaria, zastosowano tutaj nowoczesne pokazy multimedialne, symulator czołgu, a także makietę 4D, przedstawiającą dzieje zamojskiej twierdzy.

Zamość to miejsce z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Kryta pływalnia, siłownie, zalew miejski, boiska wielofunkcyjne, treningowe oraz liczne sale ćwiczeń to obiekty, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Kryta Pływalnia jest miejscem, gdzie można w pełni się zrelaksować, korzystając z szerokiej gamy usług m.in. pełnowymiarowego basenu sportowego 25×16m, basenu rekreacyjnego, zjeżdżalni o długości 65m, sauny. Siłownia wyposażona w profesjonalne urządzenia do treningu siłowego i aerobowego, umożliwia aktywny trening. Idealnym miejscem na letni wypoczynek jest  zalew miejski. Strefa rekreacji z wypożyczalnią sprzętu sportowo-rekreacyjnego, boisko do siatkówki plażowej oraz mała gastronomia, sprzyjają do organizacji m.in. obozów sportowych.

Termin

30.06-07.07.2024