PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Siatkówka plażowa

REGULAMIN
KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – siatkówka plażowa kobiet

Komunikat organizacyjny – siatkówka plażowa mężczyzn

Odmiana piłki siatkowej, od roku 1996 r. jest to dyscyplina olimpijska.
Do budowy boiska do siatkówki plażowej wykorzystuje się drobnoziarnisty, sypki i nieubity piasek, który musi być odpowiednio uformowany (najlepiej w miarę możliwości w płaską i jednolitą powierzchnię). W zawodach organizowanych przez FIVB (Fédération Internationale de Volleyball, czyli Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej) oraz turniejach światowych warstwa piasku nie może być mniejsza niż 40 cm. Pole gry ograniczone jest odpornymi na warunki atmosferyczne taśmami o szerokości 5 cm w kolorze kontrastującym z piaskiem (np. ciemnoniebieskim). Na środku boiska na dwóch słupkach bocznych zawieszona jest siatka (długość 8,5 m i szerokość 1 m), której wysokość wynosi 2,43 m dla mężczyzn (2,35 m w przypadku młodzików) i 2,24 m dla kobiet (2,15 m dla młodziczek). Piłka do siatkówki plażowej ma ciśnienie od 0,175 do 0,225 kg/cm2 (171–221 mbar lub hPa), obwód między 66–68 cm i waży od 260 do 280 g. Zespoły składają się z dwóch zawodników z czego jeden jest kapitanem, który może w spornych sytuacjach rozmawiać z sędzią lub prosić o przerwę na odpoczynek. W trakcie meczu, gracze nie korzystają z pomocy trenera – nie ma go przy linii bocznej. Można grać w czapkach z daszkiem, daszkach lub innych nakryciach głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.

Punkty w siatkówce plażowej zdobywa się w przypadku, gdy:
• piłka dotknie bezpośrednio boiska przeciwnika,
• w wyniku błędów drużyny przeciwnej, np. błąd zagrywki, rywale nie są w stanie obronić zagrania, piłka po kontakcie z zawodnikiem z drużyny przeciwnej wypadnie poza pole gry, jeden zawodnik niepoprawnie odbije piłkę (np. podwójne odbicie), drużyna przeciwna wykona cztery odbicia przed przebiciem piłki na drugą stronę siatki,
• na przeciwnika zostanie nałożona kara.

Świdnik

Gmina Miejska Świdnik leży w centralnej części województwa lubelskiego, przy międzynarodowej trasie Berlin – Warszawa – Kijów. To miejscowość usytuowana niedaleko terenów wypoczynkowych Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego oraz kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą i Białorusią. 20,35 km2 powierzchni całej gminy zamieszkuje 40026 osób. Świdnik to stosunkowo młode miasto Lubelszczyzny, bowiem prawa miejskie uzyskał dopiero w 1954 r. Pierwsze wzmianki o istniejącej tu miejscowości pochodzą z roku 1392, kiedy w źródłach pojawia się nazwa Świdnika Wielkiego (Maior Świdnik, bądź Magna Swydnyk). W okresie międzywojennym, teren ten nosił nazwę Adampol (dziś to najstarsza dzielnica miasta) i pełnił rolę uzdrowiska i letniska dla lublinian. Jednak to nie uzdrowiskowy charakter zalążka miasta zadecydował o jego przyszłym charakterze, ale fakt, że w 1939 roku otworzono tu Cywilną Szkołę Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej im. Marszałka Śmigłego ­Rydza. I to właśnie wydarzenie na zawsze zadecydowało o lotniczym charakterze przyszłego Świdnika.
Lotnisko i szkoła pilotów zostały jednak zbombardowane przez Niemców. Po wojnie w 1949 r. rozpoczęto tu budowę Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, a powstające obok osiedle baraków dla budowniczych fabryki, dało początek miastu. Dziś Świdnik jest ośrodkiem przemysłu lotniczego. Znajdującą się tu fabrykę WSK PZL Świdnik, produkującą śmigłowce, a w swoim czasie również słynne motocykle WSK, w 2009 r. nabył od Skarbu Państwa włosko ­ brytyjski koncern AgustaWestland.

Biała Podlaska

Dawniej zwana Książęcą lub Radziłowską,  położona w północnej części województwa lubelskiego. Była ważnym ośrodkiem w dobrach magnackich Radziwiłłów, po których zachowała się część dawnego zespołu zamkowego w pięknie odresturowanym parku. Bogata 500-letnia historia miasta widoczna jest w licznych zabytkach architektury, które przetrwały do dzisiaj i stanowią niewątpliwe atrakcje turystyczne, są to m.in.: brama wjazdowa do zamku z końca XVII wieku, wieża wjazdowa zwana wartowniczą. W obiektach dawnego zamku usytuowano instytucje kultury, m.in. Muzeum Południowego Podlasia. Na uwagę zasługują również zespół kościoła farnego pw. św. Anny z XVI-XVII w., kościół i klasztor pw. św. Antoniego z XVII-XVIII w., kościół pw. NNMP z XVIII w. wzniesiony w stylu późnego baroku, budynek dawnej Akademii Bialskiej, do której uczęszczał J.I. Kraszewski.

 

Biała Podlaska to miasto wielu imprez sportowych i rekreacyjnych, do których należy m.in. coroczny Rowerowy Rajd Kraszewskiego na trasie Biała Podlaska – Romanów, gdzie zlokalizowane jest Muzeum J.I Kraszewskiego. W mieście do dyspozycji jest ok 20 km ścieżek rowerowych oraz szereg tras w okolicy. Biała Podlaska to również prężny ośrodek akademicki z bogatą infrastrukturą sportową. Pływalnie zlokalizowane przy Filii AWF i Liceum Ogólnokształcącym im. J. I. Kraszewskiego, umożliwiają aktywny wypoczynek.

Termin

Kobiety28-30.06.2024Mężczyźni28-30.06.2024