PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Rugby

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – Rugby

Rugby siedmioosobowe
W 1823 r. w szkole w Rugby w Anglii w czasie meczu w football William Webb Ellis złapał piłkę pod pachę przebiegł z nią całe boisko obok zaskoczonych rywali i położył ją w bramce przeciwników. Ten legendarny wyczyn uznawany jest za początek nowej dyscypliny sportu, bardzo popularnej dzisiaj na całym świecie, która wzięła nazwę od miejscowości, w której wydarzył się ten incydent.

Rugby siedmioosobowe narodziło się w południowej Szkocji najprawdopodobniej w 1883 r. za sprawą Neda Haiga i Davida Sandersona z Melrose szukających sposobu na wsparcie finansowe lokalnej drużyny rugby. Po I wojnie światowej rozegrano pierwsze turnieje w pozostałych częściach Szkocji i Anglii, w ramach zbiórki funduszy na cele charytatywne. Boisko ma wymiary 100×69 m, czas gry 2×7 minut, bramka ma kształt litery H, o szerokości 5,6 m, poprzeczka zawieszona jest na wysokości 3 m, słupki muszą mieć minimalną wysokość 3,5, bez ograniczeń maksymalnej wysokości.

Podstawową zasadą w rugby jest to, że nie można podawać piłki do przodu. Za taki błąd dyktuje się zagrywkę zwaną młynem dyktowanym, w którym w rugby siedmioosobowym bierze udział po trzech zawodników z każdej drużyny.

Rugby było w programie igrzysk olimpijskich w 1900 r., 1909 r., 1920 r. i 1924 r. Do programu igrzysk dyscyplina powróciła po blisko stu latach bo w 2016 r. w formule dla kobiet i mężczyzn, ale już w odmianie siedmioosobowej.

Lublin

Stolica województwa lubelskiego, największy ośrodek akademicki i kulturalny we wschodniej Polsce. Lublin to jedno z niewielu miast historycznych w Polsce posiadające status Pomnika Historii. To potwierdza szczególną wartość historyczną, naukową i artystyczną, a także wyjątkowe znaczenie miasta dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Lublin otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) przyznany trzem lubelskim zabytkom związanym z zawartą w 1569 r. Unią Lubelską. Dwa z nich: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim oraz klasztor Ojców Dominikanów na Starym Mieście usytuowane są w obrębie granic Pomnika Historii, zaś trzeci – pomnik Unii Lubelskiej znajduje się przy leżącym w sercu miasta placu Litewskim.

Współczesny Lublin to liczący się ośrodek sportowy, w którym odbywają się wydarzenia o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W ostatnich latach miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO U21, Głównych Mistrzostw Polski Seniorów w pływaniu oraz 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Umożliwia to nowoczesna infrastruktura sportowa, z której chętnie korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści: kompleks pływacki AQUA Lublin, ogólnodostępny stadion lekkoatletyczny czy stworzony dzięki środkom unijnym stadion piłkarski Arena Lublin. Innym chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku miejscem, jest Zalew Zemborzycki. Na zalesionym brzegu można wypoczywać w ośrodku „Słoneczny Wrotków” z kompleksem basenów.

Termin

05-07.07.2024