PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Pływanie piłka wodna

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – pływanie – piłka wodna

 

Znana także pod nazwą waterpolo. Gra prowadzona między dwoma drużynami liczącymi 7 zawodników w tym bramkarza. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Wymiary wodnej przestrzeni gry wynoszą: długość 30 m, szerokość 20 m, bramka szerokość 3 metry, wysokość 0,9 m nad lustrem wody, minimalna głębokość wody 180 cm. Obwód piłki 21,6–22.6 cm.

Pierwsze współczesne zawody w piłkę wodną w formie zbliżonej do dzisiejszej rozegrano w Londynie w 1869 r., w 1876 r. spisano pierwsze przepisy, od 1888 r. rozgrywano mistrzostwa Anglii. W Polsce od 1925 r. organizowane są cykliczne mistrzostwa.

Piłka wodna jest dyscypliną olimpijską nieprzerwanie od 1900 r. Kobiety startują od igrzysk olimpijskich w 2000 r. Polskie reprezentacje jak dotychczas nie brały udziału w igrzyskach olimpijskich.

Lublin

Stolica województwa lubelskiego, największy ośrodek akademicki i kulturalny we wschodniej Polsce. Lublin to jedno z niewielu miast historycznych w Polsce posiadające status Pomnika Historii. To potwierdza szczególną wartość historyczną, naukową i artystyczną, a także wyjątkowe znaczenie miasta dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Lublin otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) przyznany trzem lubelskim zabytkom związanym z zawartą w 1569 r. Unią Lubelską. Dwa z nich: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim oraz klasztor Ojców Dominikanów na Starym Mieście usytuowane są w obrębie granic Pomnika Historii, zaś trzeci – pomnik Unii Lubelskiej znajduje się przy leżącym w sercu miasta placu Litewskim.

Współczesny Lublin to liczący się ośrodek sportowy, w którym odbywają się wydarzenia o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W ostatnich latach miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO U21, Głównych Mistrzostw Polski Seniorów w pływaniu oraz 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Umożliwia to nowoczesna infrastruktura sportowa, z której chętnie korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści: kompleks pływacki AQUA Lublin, ogólnodostępny stadion lekkoatletyczny czy stworzony dzięki środkom unijnym stadion piłkarski Arena Lublin. Innym chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku miejscem, jest Zalew Zemborzycki. Na zalesionym brzegu można wypoczywać w ośrodku „Słoneczny Wrotków” z kompleksem basenów.

Termin

28-30.06.2024