PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Piłka ręczna plażowa

REGULAMIN

KOMUNIKATY

Komunikat organizacyjny – piłka ręczna plażowa mężczyzn
Komunikat organizacyjny – piłka ręczna plażowa kobiet

Początkowo piłka ręczna plażowa miała być połączeniem sportu i zabawy. Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 r. na plaży św. Antoniego na wyspie Ponza we Włoszech. Datę tę uznaje się oficjalnie za narodziny piłki ręcznej plażowej jako dyscypliny sportowej. Wraz z upływem czasu piłka ręczna plażowa została dostrzeżona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 r. przygotowała pierwszą, uznaną za oficjalną i obowiązującą wersję przepisów piłki ręcznej plażowej. W piłkę ręczną plażową mogą grać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Reprezentacje obu płci startują w mistrzostwach.

W meczu piłki ręcznej plażowej może uczestniczyć 4 zawodników z każdej drużyny, przy czym jeden z nich pełni funkcję bramkarza. Wszyscy grają boso, ale dopuszczalne jest zakładanie skarpetek albo bandaży sportowych. Rozgrywka składa się z dziesięciominutowych połów i pięciominutowej przerwy między nimi. O wygranej w piłce ręcznej plażowej decyduje liczba punktów meczowych. Punkt meczowy otrzymuje się za wygraną połowę. Zwycięstwo należy się temu, kto ma dwa punkty. Jeśli po rozegraniu obu połów nie można rozstrzygnąć o wygranej, to dochodzi do rzutów sam na sam z bramkarzem. Każda zdobyta bramka to jeden punkt. Zawodnicy piłki ręcznej plażowej mogą jednak dokonywać też tzw. rzutów spektakularnych, które są punktowane podwójne. Rzutem spektakularnym jest na przykład trafienie do bramki z wyskoku. Boiskiem do gry w piłkę ręczną plażową jest piaszczysta plaża. Plac musi mieć wymiary: 27×12 m, ale rzeczywista przestrzeń do gry jest nieco mniejsza i wynosi 15×12 m. Linie boiska do piłki ręcznej plażowej wyznaczane są za pomocą kolorowych taśm. Bezpośrednio do boiska przylega strefa zmian, a za nią znajduje się trzymetrowa strefa bezpieczeństwa. Bramki w piłce ręcznej plażowej umieszczone są pośrodku dwóch węższych boków. Światło bramki powinno mieć wymiary 3×2 m. Nawierzchnia boiska powinna być w całości złożona z piasku (a nie na przykład z mieszaniny piasku i ziemi). Ponadto piaszczysta warstwa musi mieć co najmniej 40 cm grubości.

Zamość

Renesansowe miasto – twierdza, zbudowane wg idealnej koncepcji Odrodzenia przez włoskiego architekta Bernarda Morando dla wielkiego hetmana i kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. Staromiejski zespół w obrębie obronnych murów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100 x 100 m) otoczony kamienicami z przesklepionymi podcieniami w parterze i bogatymi attykami w zwieńczeniach (w tym zespół najbogatszych kamienic ormiańskich) oraz ratuszem z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi barokowymi schodami, dobudowanymi w XVIII w. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się Ogród Zoologiczny, w którym oglądać można zwierzęta z niemal wszystkich kontynentów. Na Starym Mieście znajduje się  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w którym znajdziemy nie tylko militaria, zastosowano tutaj nowoczesne pokazy multimedialne, symulator czołgu, a także makietę 4D, przedstawiającą dzieje zamojskiej twierdzy.

Zamość to miejsce z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Kryta pływalnia, siłownie, zalew miejski, boiska wielofunkcyjne, treningowe oraz liczne sale ćwiczeń to obiekty, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Kryta Pływalnia jest miejscem, gdzie można w pełni się zrelaksować, korzystając z szerokiej gamy usług m.in. pełnowymiarowego basenu sportowego 25×16m, basenu rekreacyjnego, zjeżdżalni o długości 65m, sauny. Siłownia wyposażona w profesjonalne urządzenia do treningu siłowego i aerobowego, umożliwia aktywny trening. Idealnym miejscem na letni wypoczynek jest  zalew miejski. Strefa rekreacji z wypożyczalnią sprzętu sportowo-rekreacyjnego, boisko do siatkówki plażowej oraz mała gastronomia, sprzyjają do organizacji m.in. obozów sportowych.

Termin

Kobiety21-23.06.2024Mężczyźni21-23.06.2024