PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Pięciobój nowoczesny

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – Pięciobój nowoczesny

Pięciobój nowoczesny jest dyscypliną olimpijską łączącą w sobie: pływanie, bieg przełajowy, strzelanie, szermierkę oraz jeździectwo. O wyniku zawodów decyduje suma punktów zdobyta przez zawodnika w kolejnych konkurencjach:

pływanie – 200 m stylem dowolnym. Czas 2 minuty 30 sekund (2:40 dla kobiet) nagradzane jest liczbą 1000 punktów, każde 0,33 sekundy zwiększa lub odpowiednio zmniejsza liczbę punktów zawodnika o 4 punkty,

szermierka szpadą – walki rozgrywane są w systemie „każdy z każdym”. Walka trwa do jednego trafienia. Czas walki to 1 minuta. Jeśli żaden z zawodników nie zada trafienia obaj zawodnicy odnotowują porażkę,

jazda konna – jest najbardziej loteryjną konkurencją w pięcioboju nowoczesnym. Zawodnicy mają do pokonania parcours o długości 350/450 metrów z 12 przeszkodami (w tym jedna podwójna i jedna potrójna) do wysokości 120 cm,

bieg + strzelanie – konkurencja nazwana kombinacją. Zawodnicy pokonują dystans 3000 m. W trakcie biegu trzykrotnie odwiedzają strzelnicę przed 1, 2 i 3 kilometrem, gdzie muszą trafić do pięciu tarcz. Zawodnicy startują z tzw. handicapem tj. różnicą czasu wyliczoną z różnicy punktów jakie dzielą poszczególnych zawodników po czterech konkurencjach. Trasa biegu jest dowolna. Zawodnicy otrzymują 2000 punktów PM za czas 12’30”. Każda sekunda poniżej lub powyżej tego czasu to 4 punkty PM1.

Pięciobój powstał około 1900 r. jako konkurencja sportowa wchodząca w skład wyszkolenia wojskowego w armii szwedzkiej. W 1909 r. na wniosek Szwecji został wprowadzony do programu olimpijskiego w 1912 r2. Kobiety w pięcioboju wystartowały na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 r.

Polacy jak dotychczas zdobyli trzy złote medale olimpijskie. Indywidualnie Janusz Pyciak-Peciak w Montrealu w 1976 r., Arkadiusz Skrzypaszek w Barcelonie w 1992 r. oraz drużyna także w Barcelonie w składzie Arkadiusz Skrzypaszek, Maciej Czyżowicz, Dariusz Goździak.

Kraśnik

Miasto z ponad 640-letnią historią usytuowane na wzgórzach okalających dolinę rzeki Wyżnicy (tzw. Wzgórza Urzędowskie). Zajmuje powierzchnię około 26 km2, a liczba mieszkańców wynosi prawie 35 tysięcy. Kraśnik leży w odległości 49 km na południowy zachód od stolicy województwa – Lublina. W okolicach miasta swój początek ma piękne krajobrazowo Roztocze Zachodnie. Kraśnik posiada znakomitą bazę sportowo-rekreacyjną. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy fabrycznej to basen odkryty, basen kryty, korty tenisowe, skatepark, boiska, place zabaw. Kraśnik posiada trzy obiekty sportowo – rekreacyjne typu Orliki. W 2010 r. otwarto nowoczesną Halę Sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 1 nazwaną imieniem Arkadiusza Gołasia, tragicznie zmarłego wybitnego siatkarza młodego pokolenia. Obiekt robi spore wrażenie – zwłaszcza główna sala z wielofunkcyjnym boiskiem wykonanym z taraflexu. Wzdłuż boiska znajduje się widownia krzesełkowa na ponad 200 miejsc. Dodatkowo można uruchomić trybunę teleskopową, dzięki czemu rywalizację sportową będzie mogło podziwiać w komfortowych warunkach ponad 400 osób. Na tym nie koniec. Oprócz sali głównej zbudowano dodatkowe, mniejsze pomieszczenia, które są wykorzystywane jako sala gimnastyczna, małych gier, fitness, siłownia. Jest też sala konferencyjna, zaplecze socjalne. Są tu organizowane imprezy sportowe rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Termin

26-28.06.2024