PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Łucznictwo

REGULAMIN
KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – Łucznictwo

Łucznictwo jako sport powstało w Anglii w XIX wieku. W 1844 r. rozegrano pierwsze zawody o mistrzostwo tego kraju. Tory w łucznictwie sportowym różnią się w zależności od tego, czy są przygotowane dla kobiet czy mężczyzn. Łucznicy strzelają z odległości: 90 m, 70 m, 50 m i 30 m. Łuczniczki natomiast mogą oddawać strzały z odległości: 70 m, 60 m, 50 m i 30 m. Tarcze składają się z dziesięciu pól (okręgów) o różnych kolorach. Każdy kolor odpowiada liczbie punktów, jaką dostaje łucznik za umieszczenie strzały w danym polu: złoty odpowiada 10 i 9 punktom, czerwony to 8 i 7 punktów, niebieski daje 6 i 5 punktów, czarny przynosi 4 i 3 punkty, biały to z kolei 2, 1 i 0 punktów.

Na igrzyskach olimpijskich pojawiło się w 1900 r., rozgrywane było w 1904 r. i 1908 r., usunięto je z programu w 1912 r., ponownie pojawiło się 1920 r. i zniknęło z igrzysk na wiele lat. Powrót nastąpił dopiero w 1972 r. w Monachium. Polscy łucznicy, a właściwie łuczniczki, mają na koncie dwa medale olimpijskie. Irena Szydłowska sięgnęła po srebrny medal w 1972 r. a drużyna w składzie: Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata i Joanna Nowicka wywalczyły brązowy medal w Atlancie w 1996 r.

Zamość

Renesansowe miasto – twierdza, zbudowane wg idealnej koncepcji Odrodzenia przez włoskiego architekta Bernarda Morando dla wielkiego hetmana i kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego. Staromiejski zespół w obrębie obronnych murów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100 x 100 m) otoczony kamienicami z przesklepionymi podcieniami w parterze i bogatymi attykami w zwieńczeniach (w tym zespół najbogatszych kamienic ormiańskich) oraz ratuszem z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi barokowymi schodami, dobudowanymi w XVIII w. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się Ogród Zoologiczny, w którym oglądać można zwierzęta z niemal wszystkich kontynentów. Na Starym Mieście znajduje się  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w którym znajdziemy nie tylko militaria, zastosowano tutaj nowoczesne pokazy multimedialne, symulator czołgu, a także makietę 4D, przedstawiającą dzieje zamojskiej twierdzy.

Zamość to miejsce z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Kryta pływalnia, siłownie, zalew miejski, boiska wielofunkcyjne, treningowe oraz liczne sale ćwiczeń to obiekty, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Kryta Pływalnia jest miejscem, gdzie można w pełni się zrelaksować, korzystając z szerokiej gamy usług m.in. pełnowymiarowego basenu sportowego 25×16m, basenu rekreacyjnego, zjeżdżalni o długości 65m, sauny. Siłownia wyposażona w profesjonalne urządzenia do treningu siłowego i aerobowego, umożliwia aktywny trening. Idealnym miejscem na letni wypoczynek jest  zalew miejski. Strefa rekreacji z wypożyczalnią sprzętu sportowo-rekreacyjnego, boisko do siatkówki plażowej oraz mała gastronomia, sprzyjają do organizacji m.in. obozów sportowych.

Termin

18-21.07.2024