PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Lekkoatletyka

REGULAMIN
KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – Lekkoatletyka

Lekkoatletyka dawniej pisana także jako lekka atletyka. Dyscyplina sportu obejmująca liczne konkurencje, oparte na naturalnych ruchach człowieka jak bieg, skok, rzut i chód. W programie igrzysk olimpijskich od 1896 r. W igrzyskach w Paryżu będą rozgrywane następujące konkurencje:
biegi i chód: 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m, maraton, 100 m p. płotki (kobiety), 110 m p. płotki (mężczyźni), 400 m p. płotki, 3 000 m z przeszkodami, sztafeta 4×100 m, sztafeta 4×400 m, sztafeta 4×400 m (mieszana), chód na 20 km, sztafeta mieszana w chodzie (łączny dystans 42,195 km).

skoki: skok wzwyż, skok o tycze, skok w dal, trójskok;

rzuty: pchnięcie kulką, rzut dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem;

wieloboje: siedmiobój (kobiety), dziesięciobój (mężczyźni).

Spośród wszystkich dyscyplin sportowych lekkoatleci zdobyli dotychczas dla Polski najwięcej medali olimpijskich – łącznie 66, w tym 29 złotych, 20 srebrnych i 17 brązowych.

Lublin

Stolica województwa lubelskiego, największy ośrodek akademicki i kulturalny we wschodniej Polsce. Lublin to jedno z niewielu miast historycznych w Polsce posiadające status Pomnika Historii. To potwierdza szczególną wartość historyczną, naukową i artystyczną, a także wyjątkowe znaczenie miasta dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Lublin otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) przyznany trzem lubelskim zabytkom związanym z zawartą w 1569 r. Unią Lubelską. Dwa z nich: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim oraz klasztor Ojców Dominikanów na Starym Mieście usytuowane są w obrębie granic Pomnika Historii, zaś trzeci – pomnik Unii Lubelskiej znajduje się przy leżącym w sercu miasta placu Litewskim.

Współczesny Lublin to liczący się ośrodek sportowy, w którym odbywają się wydarzenia o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W ostatnich latach miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO U21, Głównych Mistrzostw Polski Seniorów w pływaniu oraz 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Umożliwia to nowoczesna infrastruktura sportowa, z której chętnie korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści: kompleks pływacki AQUA Lublin, ogólnodostępny stadion lekkoatletyczny czy stworzony dzięki środkom unijnym stadion piłkarski Arena Lublin. Innym chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku miejscem, jest Zalew Zemborzycki. Na zalesionym brzegu można wypoczywać w ośrodku „Słoneczny Wrotków” z kompleksem basenów.

Termin

04-07.07.2024