PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Kolarstwo MTB

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – Kolarstwo MTB

Komunikat organizacyjny nr 2 – Kolarstwo MTB

 

Kolarstwo MTB, inaczej kolarstwo górskie, powstało w USA, gdzie pod koniec lat 70. XX w. pojawiła się moda na jazdę rowerami w trudnym terenie, poza normalnymi drogami. Za twórcę tego sportu uważa się najczęściej Gary’ego Fishera. Początkowo kolarstwo górskie było nieformalnym sportem ekstremalnym. Pierwsze zawody były rozgrywane w stylu przypominającym współczesny freeride i polegały na zjazdach po wąskich i niebezpiecznych ścieżkach leśnych (tzw. single track), przy czym trasy mogły się miejscami wznosić, ale generalnie prowadziły z góry na dół. Mniej więcej pod koniec lat 80. XX w. sport ten stawał się coraz bardziej popularny i jednocześnie zaczęło się jego różnicowanie na poszczególne, lepiej zdefiniowane, dyscypliny. W 1996 r. zawody w XC stały się oficjalnie konkurencją rozgrywaną na letnich igrzyskach olimpijskich.

Największe polskie sukcesy w tej odmianie kolarstwa to dwa srebrne medale olimpijskie Mai Włoszczowskiej z Pekinu 2008 i Rio de Janeiro 2016.

Lublin

Stolica województwa lubelskiego, największy ośrodek akademicki i kulturalny we wschodniej Polsce. Lublin to jedno z niewielu miast historycznych w Polsce posiadające status Pomnika Historii. To potwierdza szczególną wartość historyczną, naukową i artystyczną, a także wyjątkowe znaczenie miasta dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Lublin otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) przyznany trzem lubelskim zabytkom związanym z zawartą w 1569 r. Unią Lubelską. Dwa z nich: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim oraz klasztor Ojców Dominikanów na Starym Mieście usytuowane są w obrębie granic Pomnika Historii, zaś trzeci – pomnik Unii Lubelskiej znajduje się przy leżącym w sercu miasta placu Litewskim.

Współczesny Lublin to liczący się ośrodek sportowy, w którym odbywają się wydarzenia o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W ostatnich latach miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO U21, Głównych Mistrzostw Polski Seniorów w pływaniu oraz 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Umożliwia to nowoczesna infrastruktura sportowa, z której chętnie korzystają zarówno mieszkańcy jak i turyści: kompleks pływacki AQUA Lublin, ogólnodostępny stadion lekkoatletyczny czy stworzony dzięki środkom unijnym stadion piłkarski Arena Lublin. Innym chętnie odwiedzanym przez miłośników aktywnego wypoczynku miejscem, jest Zalew Zemborzycki. Na zalesionym brzegu można wypoczywać w ośrodku „Słoneczny Wrotków” z kompleksem basenów.

Termin

05-06.07.2024