PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Kajakarstwo slalomowe

REGULAMIN
KOMUNIKAT

Dyscyplina sportowa, w której wykorzystując kajak bądź kanadyjkę zawodnicy pokonują nurt rzeki. Trasę wyznaczają bramki, bramka zielono-biała zostaje pokonana zgodnie z prądem rzeki, natomiast bramka czerwono-biała pod prąd.

Dyscyplina ta pojawiła się na igrzyskach olimpijskich po raz pierwszy w Monachium w 1972 r., jednak na stałe zagościła w programie dopiero na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. W skład slalomu kajakowego wchodzą 4 konkurencje: K1 mężczyzn, K1 kobiet, C1 mężczyzn, C1 kobiet i C2 mix (w kanadyjce startują zawodnicy obu płci). Litery K i C oznaczają odpowiednio dyscypliny, w których użyty zostaje kajak, litera K (zawodnik w nim siedzi i używa wiosła z dwoma piórami) lub kanadyjka, litera C (zawodnik klęczy przypięty specjalnymi pasami i wykorzystuje wiosło z jednym piórem tak zwany pagaj, kanadyjki mogą być jedno- lub dwuosobowe). Liczba osób w łodzi oznaczona jest po literze. Początkowo zawody rozgrywane były na naturalnych torach, obecnie tworzy się tory sztuczne, w których możliwa jest regulacja poziomu wody oraz łatwe zmiany konfiguracji trasy.

Drzewica

Drzewica położona jest w centralnej Polsce, przy dawnym trakcie warszawsko-krakowskim, na pograniczu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Gór Świętokrzyskich, we wschodniej części województwa łódzkiego.
Przez Drzewicę przepływa rzeka Drzewiczka – dopływ Pilicy. Położona w krainie Wzgórz Opoczyńskich Gmina Drzewica posiada mocno wyżłobioną pradolinę rzeki Drzewiczki oraz duże kompleksy leśne rozmieszczone na północnych terenach zalewowych. Północna część gminy usytuowana jest w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Na rzece Drzewiczce został utworzony zalew o powierzchni ponad 80 ha powstały w wyniku spiętrzenia rzeki, spełniający funkcję zbiornika retencyjnego i rekreacyjnego. Największą atrakcją gminy jest tor do uprawiania kajakarstwa górskiego. Jest to najnowocześniejszy jedyny tego typu obiekt w Europie zlokalizowany na terenach nizinnych, drugi po krakowskim sztuczny tor w Polsce. Na nowoczesnym obiekcie sportowym trenują nie tylko zawodnicy, ale także amatorzy sportów wodnych. Kajakarstwo Górskie w Drzewicy ma już ponad 20-letnią tradycję. Zawodnicy miejscowego klubu kajakowego szczycą się wieloma osiągnięciami, zdobywali medale Mistrzostw Europy i Świata. Największymi sukcesami szczyci się osada C2: Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski – Mistrzowie Świata i srebrni medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000r.

Termin

26-28.07.2024