PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Jeździectwo WKKW

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – jeździectwo WKKW

Wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW). Zawody odbywają się najczęściej w czasie trzech dni, podczas których przebiegają trzy różne próby sprawności jeźdźca i konia.

Próba ujeżdżenia rozgrywana jest zgodnie z zasadami konkursu ujeżdżenia obowiązującego w danej klasie. Polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. dużym czworoboku. Jeden do trzech sędziów ocenia precyzję i elegancję wykonania figur (w skali od 0–10), posłuszeństwo konia, jego sposób poruszania się w stępie, kłusie i galopie, a także dosiad i działanie pomocy jeźdźca.

Próba terenowa, zwana crossem (ang. cross country) – bieg rozgrywany w urozmaiconym terenie z przeszkodami stałymi. Próba ta ma na celu sprawdzenie szybkości, wytrzymałości i możliwości skokowych konia. Długość trasy, tempo jej pokonania i liczba przeszkód zależą od klasy zawodów.

Próba skoków przez przeszkody jest podobna do konkursów w dyscyplinie skoki przez przeszkody, lecz jej celem jest zdobycie punktów mających wpływ na wynik całych zawodów. Rodzaj toru i wysokość przeszkód zależą od klasy zawodów.

Strzegom

Ziemia Strzegomska może poszczycić się zabytkami, które przyciągają turystów z całej Polski oraz spoza jej granic, a także organizowanymi imprezami kulturalnymi i sportowymi o charakterze międzynarodowym. Co roku odbywają się tu imprezy promujące to, co w Gminie Strzegom najlepsze. W czerwcu – Święto Granitu i branży kamieniarskiej, Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – jedyne w Polsce zawody jeździeckie tej rangi, a w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Folkloru, pod auspicjami CIOFF będący przeglądem zespołów z całego świata.

Termin

02-04.08.2024