PATRONAT HONOROWY


Partner strategiczny
Organizator
gospodarz wydarzenia

Jeździectwo skoki

REGULAMIN

KOMUNIKAT

Komunikat organizacyjny – Jeździectwo – skoki

Jeździectwo jest jedyną dyscypliną olimpijską, w której nie ma osobnych konkurencji dla kobiet i mężczyzn. Zadaniem zawodnika jest bezbłędne, bez zrzutek lub jak najszybsze pokonanie toru przeszkód czyli parkuru. Dyscyplina wywodzi się z osiemnastowiecznej tradycji polowań na lisy i współzawodnictwa pomiędzy ich uczestnikami. Pierwsze oficjalne zawody w skokach przez przeszkody odbyły się w 1864 r. w Dublinie. W Polsce pierwszy konkurs rozegrano w 1880 r. w Warszawie.

Jeździectwo w programie olimpijskim po raz pierwszy znalazło się podczas igrzysk w Paryżu w 1900 r. Po dwunastu latach przerwy, sport ten wrócił do programu na igrzyskach w Sztokholmie w 1912 r. Od tego czasu konkurencje jeździeckie były rozgrywane na każdych kolejnych zawodach olimpijskich.

Dotychczas polscy jeźdźcy zdobyli sześć medali olimpijskich. Pierwszy: brązowy medal w indywidualnym konkursie skoków wywalczył Adam Królikiewicz w 1924 r., w 1928 r. srebrny medal zdobyła drużyna w konkursie skoków oraz na tych samych igrzyskach brązowy medal drużyna we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, w 1936 r. srebrny medal w drużynowym wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, w 1980 r. srebrny medal w drużynowym konkursie skoków, natomiast złoty medal także na igrzyskach olimpijskich w Moskwie, zdobył Jan Kowalczyk w indywidualnym konkursie skoków.

Pólko

W XIX w. był to folwark należący do ordynacji Kozłowieckiej Zamoyskich.Na dawnych gruntach folwarcz nych powstała wieś, której zabudowania zlokalizowane zostały wzdłuż drogi wiodącej z Dysa do Nasutowa oraz Pólko Kol.-Stoczek. Obydwie drogi na długości kilku kilometrów wysadzane są lipami i tworzą aleje (objęte ochr. konserwatorską). Zabudowa wiejska jest rozrzucona. Zachowane nieliczne przykłady budownictwa sprzed II wojny, większość to obiekty powojenne. Do początku XX w. istniały pozostałości dawnych zabudowań folwarcznych, obecnie brak jakichkolwiek śladów.

Termin

01-03.07.2024